اتاق گیلان
پیام تسلیت اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی گیلان در پی شهادت رئیس جمهور و هیأت همراه در سانحه هوایی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی: اقتدار غذایی برای کشور مهم است رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی: پویایی صنعت، مستلزم ارتباط با دانشگاه است برگزاری دوره بازآموزی و استانداردسازی تولید و صادرات کیوی در سالن اجتماعات اتاق گیلان سفیر سنگال در ایران: مناسبات سنگال و گیلان در حوزه کشاورزی افزایش می‌یابد جلسه کارشناسی کمیسیون کشاورزی با حضور مدیرکل جهاد کشاورزی گیلان با موضوع دریافت کیوآر کد قاسم رضائیان در گفت‌وگو با اتاق ایران آنلاین: مشارکت در نمایشگاه‌ها در مسیر تقویت مناسبات تجاری لازم است رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گیلان: گواهی مبداء برای صدور محصولات کشاورزی در گیلان الزامی است اولین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی گیلان در سال جدید برگزار گردید رضائیان در دیدار با رئیس اتاق اصفهان: گفتگو و تعامل بهترین راهبرد برای پیشبرد اهداف اتاق‌های بازرگانی است پیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی به مناسبت روز شوراها پاویون استان گیلان در ششمین دوره نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو) دعوت رئیس اتاق بازرگانی گیلان از فعالان اقتصادی استان برای حضور در نمایشگاه اکسپو رونمایی از لوح ثبت ملی مهارت سنتی فرآوری چای دستی مدیرکل صمت گیلان: امور اراضی و منابع طبیعی استان باید نقاطی را برای ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید اعلام کند استاندار در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و هماهنگی بانک‌های گیلان: اعتبارات بانکی به سمت تولید هدایت شود نظری عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی گیلان: بزرگترین مشکل تولیدکنندگان، سرمایه در گردش است اولین جلسه مشترک شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها
1403 یکشنبه 6 خرداد

اتاق گیلان

اقتصادی

رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی گیلان: متأسفانه اتفاقات غیرکارشناسانه ما را عقب انداخت و از نخبگان اقتصادی استفاده نمی‌شود/ قدراتی ویژه از همراهی رئیس اتاق بازرگانی گیلان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان، هفتمین جلسه کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق گیلان به منظور ارائه گزارش عملکرد ۱۴۰۲، پیگیری مصوبات جلسه قبلی کمیسیون و ارائه نظرات در مورد حل مشکلات مرزی، گمرکی و آزمایشگاهی با تأکید بر شعار جهش تولید با مشارکت مردم در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگانی گیلان و با حضور اعضاء و نیز مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد.
رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق گیلان طی سخنانی با ابراز قدردانی ویژه از زحمات و تلاش‌های رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان طی یک سال گذشته اظهار کرد: از قاسم رضائیان که در تمام فراز و نشیب‌ها، سختی ها و کارهای عملیاتی با هدف و رفع مشکلات شهرستان مرزی آستارا حامی و پشتیبان ما بوده‌اند، قدردانی می‌کنم.
فرنگیز رحمانی با ابراز ناخرسندی از اینکه سنگ اندازی و موانع زیاد است اعتقاد دارد: آدم موفق کسی است که از آجرهایی که به سمتش پرت می‌شود زیربنای محکمی بسازد. وی همدلی، همفکری و تجربیات را مرهمی بر اقتصاد بیمار ایران دانست و تصریح کرد: باید گفتمان جمعی با ذهنی باز و روحیه تیمی را آغاز کنیم. ما نماینده استان هستیم، برای اینکه از شعار خارج شویم مشارکت باید مردمی باشد، ولی متاسفانه اتفاقات غیرکارشناسانه ما را عقب انداخت و از نخبگان اقتصادی استفاده نمی‌شود.
این فعال بخش خصوصی و عضو اتاق بازرگانی ایران با ابراز خرسندی از اینکه گیلان با داشتن برخی از محصولات مهم مانند چای، صنوبر، برنج، کیوی و بادام‌زمینی به‌عنوان پر بارترین استان در کشور به‌شمار می‌آید متذکر شد: ما اینجا جمع شدیم تا برای رشد اقتصاد و سفره‌های رنگین مردم تلاش کنیم و اگر روزی احساس کنم توانایی انتقال مشکلات استان را ندارم قطعا کنار خواهم کشید.
نایب رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی گیلان نیز طی سخنانی با بیان اینکه تاکنون موضوعات مهم از جمله بندر آستارا، قرنطینه حفظ نباتات جهاد کشاورزی را خیلی پیگیری و سعی کردیم صدای رسایی در اتاق ایران و وزارتخانه‌ها باشیم به شعار سال که جهش تولید با مشارکت مردم است، اشاره نمود. مهدی پرورش افزود: در اتاق بازرگانی ایران شروع به هشتک‌سازی کردیم تا بتوانیم در شعار سال بخش خصوصی را سهیم و مطالبه‌گری بخش خصوصی از بخش دولتی را نهادینه نماییم و طرح سمعکی برای گوش دولتی‌ها قرار دهیم. وی معتقد است: جهش تولید با مشارکت با مردم بدون شنیدن صدای آن‌ها محقق نمی‌شود و باید بخش خصوصی را به رسمیت بشناسند ولی متاسفانه اقتصاد ما بیشتر دولتی بوده و بخش خصوصی سهم کمتری دارد.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه اتاق بازرگانی در تصمیم‌گیری‌ها مشاور سه قوه هست ولی کمتر از مشاوره بخش خصوصی استفاده می‌شود، تاکید کرد: مشاوره‌ای که بخش خصوصی به دولتی می‌دهد قطعا مشاوره قوی و تخصصی خواهد بود. پرورش تصریح کرد : الزام و تاکید ما به دولت این است قبل از صدور بخش‌نامه از بخش خصوصی مشاوره گرفته شود و کمیسیون‌ها و اتاق‌ها را به رسمی بشناسند و صدای بخش خصوصی را بشنوند. به گفته وی، موضوع دوم نوع مطالبه‌گری است. وقتی برای اولین بار قائم مقام وزیر در جلسه اتاق شرکت کردند نتیجه‌اش برداشتن عوارض صادرات سیب شد. راه مطالبه‌گری مهم است و اینکه هرکس انتقادی دارد در کنارش پیشنهادی هم بدهد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز پس از شنیدن این نقطه نظرات با بیان اینکه دو کلینیک گیاه پزشکی کار خودش را در شهرستان آستارا شروع کرده است و دو کلینیک دیگر پای امتحان داریم ادامه داد: بحث دیگر گواهی سلامت محصول یا کیو آر کد است که محصولات حتما باید کیو آر کد داشته باشند و دو اخطار برای اولین بار اخطار دریافت سم کیوی در تالش دریافت کردیم. به گفته رضا غیاثی، متاسفانه ترویج هورمون توسط سردخانه‌ها رواج پیدا کرده در صورتی که وقتی آن‌ها از ما محصول را می‌خواهند ما باید مطابق با آن‌ها محصول را تولید کنیم و مواد ناشناخته نباید استفاده شود. وی در انتها با اشاره به افتتاح ساختمان جدید حفظ نباتان در شهرستان آستارا با تاکید بر اینکه ما باید آبروی خود را جلوی روسیه حفظ کنیم، اذعان کرد: مگس زیتون در تمام طول سال وجود دارد و یکی از روش‌های مبارزه این است تله‌ها را زمان فصل زمستان در باغ تله بگذارید ولی متاسفانه بخشی از باغداران زیتون رودبار مشارکت ندارند.
مجتبی مرادیان به‌عنوان عضو کمیسیون صادرات غیرنفتی گیلان، با انتقاد به اینکه ۹۰ درصد بارهایی که خارج می‌شود کیو آر کد متعلق به آن محصول نیست و نظارت باید از ابتدا باشد پرداخت.
کریم‌خانی، دیگر عضو کمیسیون صادرات غیر نفتی گیلان طی سخنانی با بیان اینکه اتحادیه اروپا برای سلامت نسل‌های آتی سموم را رعایت می‌کنند و واردات محصولات دارای سموم را ممنوع کرده‌اند که کار بسیار شایسته‌ای است، درخواست کرد کشور ما نیز برای سلامت نسل آینده با جدیت این امر مهم را اجرا کند به خاطر اینکه نسل آینده مریض نشود و قد انسان‌ها استاندارد جهانی را داشته باشند.
یک عضو دیگر کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی گیلان طی سخنانی با انتقاد از اینکه بالاترین سنگ اندازی‌ها را بخش دولتی ایجاد می‌کند تأکید کرد: برای از بین‌بردن عوامل فساد، نوبت‌های گمرکی در مرز آستارا باید اینترنتی کنند. به گفته داریوش قنبری، با تأکید بر اینکه باید اینقدر این مسائل را برجسته کنند تا این مشکل حل شود و راننده و تجار را نباید در مقابل هم قرار داد، در بخش دیگری از سخنانش نسبت به هزینه‌های بالای آزمایشگاه اعتراض کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با بیان اینکه کشور ما برنامه‌محور نیست و جزیره‌ای عمل می‌کنند با اشاره به فساد چای دبش که در سنوات گذشته تذکر داده بودم، اظهار کرد: مملکت گل و بلبل نیست.
قاسم رضائیان، با بیان اینکه درگیری زیاد و زمینه فساد را فراهم می‌کند، اضافه کرد: بنده در تمام زمینه‌ها پیگیر هستم و در طول یک سال مدیریت اتاق بازرگانی ۵ ساعت نتوانستم برای تولیدی خود وقت بگذاریم و تعیین و تکلیف سرای تجاری روسیه را انجام می‌دهم.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه در تمام ساعات شبانه‌روز پاسخگو هستم، متذکر شد: جلسه بعدی همه را به آستارا خواهم آورد و در آن جلسه همه شما مشکلات خود را بیان کنید و وظیفه این دستگاه‌هاست که مشکلات شما را بشنوند و در رفع آن‌ها تلاش کنند. رضائیان از نبود پایانه صادرات محصولات کشاورزی در گیلان گله‌مندی کرد و متذکر شد: کارهای خوبی برای وجود چنین پایانه‌ای در حال اجراست که امیدواریم در سفر رئیس جمهور تصویب را بگیریم. ضمن اینکه 3 درصد صادرات مربوط به محصولات کشاورزی است که بیشترین اشتغال مربوط به همین 3 در صد است که طی نشست با رئیس اتاق بازرگانی ایران، وزرا و سران سه قوه سعی داریم که برگشت ارز محصولات کشاورزی را حذف نماییم.
اشتراک گذاری: