اتاق گیلان
پیام تسلیت اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی گیلان در پی شهادت رئیس جمهور و هیأت همراه در سانحه هوایی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی: اقتدار غذایی برای کشور مهم است رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی: پویایی صنعت، مستلزم ارتباط با دانشگاه است برگزاری دوره بازآموزی و استانداردسازی تولید و صادرات کیوی در سالن اجتماعات اتاق گیلان سفیر سنگال در ایران: مناسبات سنگال و گیلان در حوزه کشاورزی افزایش می‌یابد جلسه کارشناسی کمیسیون کشاورزی با حضور مدیرکل جهاد کشاورزی گیلان با موضوع دریافت کیوآر کد قاسم رضائیان در گفت‌وگو با اتاق ایران آنلاین: مشارکت در نمایشگاه‌ها در مسیر تقویت مناسبات تجاری لازم است رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گیلان: گواهی مبداء برای صدور محصولات کشاورزی در گیلان الزامی است اولین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی گیلان در سال جدید برگزار گردید رضائیان در دیدار با رئیس اتاق اصفهان: گفتگو و تعامل بهترین راهبرد برای پیشبرد اهداف اتاق‌های بازرگانی است پیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی به مناسبت روز شوراها پاویون استان گیلان در ششمین دوره نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو) دعوت رئیس اتاق بازرگانی گیلان از فعالان اقتصادی استان برای حضور در نمایشگاه اکسپو رونمایی از لوح ثبت ملی مهارت سنتی فرآوری چای دستی مدیرکل صمت گیلان: امور اراضی و منابع طبیعی استان باید نقاطی را برای ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید اعلام کند استاندار در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و هماهنگی بانک‌های گیلان: اعتبارات بانکی به سمت تولید هدایت شود نظری عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی گیلان: بزرگترین مشکل تولیدکنندگان، سرمایه در گردش است اولین جلسه مشترک شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها
1403 یکشنبه 6 خرداد

اتاق گیلان

اقتصادی

رضائیان در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک: روسیه راه آهن رشت به آستارا را جدی‌تر بگیرد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی گیلان، سالیان طولانی تعاملات ایران با کشور همجوارش روسیه از استان‌های شمالی انجام می‌شده در این استان‌ها یکی از تعیین‌کننده‌ترین‌ها گیلان با دارابودن بنادر و محصولات موردنیاز روسیه بوده است.
این اهمیت تا جایی پیش می‌رود که سرکنسولگری روسیه در رشت ۳۰۰ سال قدمت دارد و این شهر خواهر خوانده‌ی مسکو پایتخت روسیه نامگذاری شده است.
قاسم رضائیان رئیس اتاق بازرگانی گیلان در این زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت: گیلان استان معین بین ایران و روسیه است و در بحث محصولات کشاورزی یکی از استان‌های بسیار توانمند در بحث چای هستیم که یکی از محصولات استراتژیک ایران است و حدود ۹۲ درصد از چای ایران در گیلان تولید می‌شود. با کیفیت‌ترین برنج جهان در گیلان تولید می‌شود، از نظر کیفیت مقام اول را داریم و از لحاظ کمیت مقام دوم جهان را داریم. در بحث زیتون یکی از با کیفیت‌ترین و خوش طعم‌ترین زیتون‌های جهان را در رودبار استان گیلان داریم. در بحث خشکبار نیز لذیذ‌ترین فندق دنیا را در گیلان کشت می‌کنیم، حدود ۲۲ نوع دمنوش در استان گیلان تولید می‌شود و اخیراً در بحث کیوی هم در بحث کمیت و هم در بحث کیفیت مقام اول کشور را کسب کردیم، چیزی حدود ۶۰ درصد از محصولات کیوی که صادرات محور است در گیلان تولید می‌شود و از طریق این استان صادر می‌شود.
وی در خصوص توانمندی‌های ترانزیتی گیلان افزود: در آستارا چهار گمرک، در انزلی سه گمرک و حاشیه دریای خزر را برای نقل و انتقالات کالا در دست داریم که یکی از تعیین‌کننده‌ترین نقاط در اتصال شمال به جنوب محسوب می‌شود، بحث ارتباط دریایی اکنون میان ایران و حوزه اوراسیا برقرار است، در بحث ارتباط ریلی نیز اکنون ارتباط ریلی میان رشت و بندر کاسپین در حال اتمام است و صرفاً در انتظار سرمایه‌گذار و بهره‌بردار هستیم و اگر بحث ارتباط ریلی بین رشت و آستارا تکمیل شود، ارتباط ریلی میان ایران و حوزه اوراسیا و اروپا کامل می‌شود.
با توجه به اینکه هزینه‌های تجارت و صادرات در بحث ریلی پایین‌تر است و امنیت آن بیشتر است، این موضوع می‌طلبد که هم ایران و هم روسیه کمک کنند تا این روند تسریع شود. یکی از مهم‌ترین شیوه ارتباطی ما با کشورهای حوزه اوراسیا به ویژه روسیه ارتباطات دریایی است از روسیه انتظار داریم تا در بحث کشتی‌ها ورود چشمگیرتری داشته باشد و تفاوتی میان کشتی‌های ایرانی و روسی نگذارند آن چنین که در بندرهای ایران نیز این اتفاق رخ می‌دهد هر دو کشور درد مشترکی به نام تحریم داریم و باید به صورت یک واحد عمل کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی گیلان، نقش‌آفرینی برخی از کشور‌ها برای کاهش تعاملات میان ایران و روسیه را قابل توجه توصیف کرد و اظهار داشت: متأسفانه برخی از کشور‌ها با توجه به نقش میانی که در ارتباط ایران با روسیه دارند، موانعی را ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود تجار ما و تجار روسیه اشتیاق بیشتری را برای ارتباط مستقیم با یکدیگر داشته باشند. انتظار ما این است که این کشور‌ها کمک‌کننده باشند و مانع تراشی نکنند.
قاسم رضائیان در ادامه از محصولات صادراتی ایران به روسیه نام برد: عمده صادرات ما به روسیه از محصولات کشاورزی به‌ویژه محصولات تولید شده در استان گیلان، مصالح ساختمانی مانند سیمان و محصولات صنعتی است. وی یکی از مهم‌ترین معضلات در تجارت ایران با تمامی کشور‌ها را بحث چند نرخی‌بودن ارز دانست و بیان کرد: این موضوع باید در داخل کشور مرتفع شود، این دست معضلات کاملاً قابل حل است و با مسئولان مرتبط ارتباط برقرار کردیم و آن‌ها را مطرح کردیم، انتظار ما این است که این معضلات به زودی حل شود.
رئیس اتاق بازرگانی گیلان، کشور روسیه را یکی از همسایگان بسیار بزرگ و قدرتمند برای ایران توصیف کرد و خاطرنشان شد: ما برای این ارتباط ارزش قائلیم اخیراً با همراهی مدیران دولتی و تجار و بازرگانان مرتبط سفری به روسیه داشتیم و دیداری با سفیر ایران در مسکو انجام دادیم، تجار ما در این سفر با تجار روسیه نشستی داشتند و پس از مسکو در آستاراخان جلسات دیگری را برگزار کردیم و از بنادر در آستاراخان بازدید داشتیم، ایران در بنادر آستاراخان مشارکت خوبی دارد و ارتباط تجار ما با تجار آستاراخان بسیار مطلوب است، در آستاراخان سرای تجاری داریم و اخیراً در حال برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم از این سرای تجاری به‌عنوان سکوی اقتصادی و مبدأ ارتباط تجار میان ایران و روسیه استفاده کنیم، پس از آستارخان از داغستان بازدید کردیم و در آن سفر هم ارتباطات خوبی میان تجار برقرار شد.
وی ادامه داد: بنا شد تفاهمی انجام دهیم تا در بحث گمرک و بنادر ارتباطات بهتری انجام شود و کارگروه‌های مشترکی بین گیلان و داغستان تشکیل شد ارتباط میان این کارگروه‌ها ادامه پیدا کرد و دوستان ما از داغستان نیز بازدیدی از گیلان داشتند، مشکلات و مسائلی نیز در این جلسات مطرح شد که بخش‌های مرتبط با بنادر ما با همکاری مدیران دولتی تا حدودی برطرف شد، از سوی دیگر یکی از بنادر خوبی که ما از داغستان با آن ارتباط داریم ماخاج قلعه است که مشکلاتمان در خصوص این بندر را مطرح کردیم و در حال مرتفع‌شدن است. کاهش سطح آب در بنادر ما مقداری مشکل ساز شده که انتظار همکاری کشورهای همسایه را داریم.
رئیس اتاق بازرگانی گیلان اظهار کرد: انتظار ما از کشور روسیه این است که قول راه‌آهن رشت به آستارا را جدی‌تر بگیرند و در خصوص آن همکاری بیشتری انجام دهند.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه در ارتباط با اتحادیه اقتصادی اوراسیا تعرفه کالا‌ها به صفر میل می‌کند و ایران نیز عضوی از این اتحادیه اقتصادی شده، انتظار داریم تا میزان تجارت افزایش پیدا کند.
رضائیان در پایان گفت: متأسفانه میزان تجارت فعلی اصلاً راضی‌کننده نیست. هر دو کشور ایران و روسیه مورد غضب استکبار قرار گرفته‌اند و تحریم هستند، در این برهه از زمان باید ارتباطات بیش از پیش گسترش پیدا کند این در حالیست که در حالت عادی هم ارتباطات میان ایران و روسیه باید چشمگیر باشد. در بحران فعلی تجار دو کشور باید همکاری کنند تا بهترین استفاده را در شرایط فعلی از ارتباطات میان ایران و روسیه انجام دهیم. 

اشتراک گذاری: