اتاق گیلان
پیام تسلیت اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی گیلان در پی شهادت رئیس جمهور و هیأت همراه در سانحه هوایی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی: اقتدار غذایی برای کشور مهم است رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی: پویایی صنعت، مستلزم ارتباط با دانشگاه است برگزاری دوره بازآموزی و استانداردسازی تولید و صادرات کیوی در سالن اجتماعات اتاق گیلان سفیر سنگال در ایران: مناسبات سنگال و گیلان در حوزه کشاورزی افزایش می‌یابد جلسه کارشناسی کمیسیون کشاورزی با حضور مدیرکل جهاد کشاورزی گیلان با موضوع دریافت کیوآر کد قاسم رضائیان در گفت‌وگو با اتاق ایران آنلاین: مشارکت در نمایشگاه‌ها در مسیر تقویت مناسبات تجاری لازم است رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گیلان: گواهی مبداء برای صدور محصولات کشاورزی در گیلان الزامی است اولین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی گیلان در سال جدید برگزار گردید رضائیان در دیدار با رئیس اتاق اصفهان: گفتگو و تعامل بهترین راهبرد برای پیشبرد اهداف اتاق‌های بازرگانی است پیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی به مناسبت روز شوراها پاویون استان گیلان در ششمین دوره نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو) دعوت رئیس اتاق بازرگانی گیلان از فعالان اقتصادی استان برای حضور در نمایشگاه اکسپو رونمایی از لوح ثبت ملی مهارت سنتی فرآوری چای دستی مدیرکل صمت گیلان: امور اراضی و منابع طبیعی استان باید نقاطی را برای ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید اعلام کند استاندار در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و هماهنگی بانک‌های گیلان: اعتبارات بانکی به سمت تولید هدایت شود نظری عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی گیلان: بزرگترین مشکل تولیدکنندگان، سرمایه در گردش است اولین جلسه مشترک شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها
1403 یکشنبه 6 خرداد

اتاق گیلان

اقتصادی

یادداشت قاسم رضائیان برای اتاق ایران آنلاین: مشارکت بخش خصوصی، بسترساز جهش تولید

قاسم رضائیان، رئیس اتاق رشت در یادداشتی، تغییر رویکرد دولت و کاهش مداخله آن در اقتصاد را با توجه به‌عنوان سال که جهش تولید را با مشارکت مردم می‌بیند، مورد تأکید قرار داد.
به برکت آغاز سال جدید، رهبری، چشم‌انداز سال 1403 کشور را جهش تولید با مشارکت مردم دیده‌اند. ایشان با توجه به پتانسیل و ظرفیت‌های نیروی انسانی کشور، راه برون‌رفت از مسئله اصلی جامعه یعنی اقتصاد را مشارکت حداکثری مردم در زنجیره تولید دانسته‌اند. شعار سال، به معنای نقش‌آفرینی بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد ایران بوده و نمایانگر این حقیقت است که بخش دولتی نمی‌تواند و یا تاکنون نتوانسته به تنهایی موانع فعلی اقتصاد کشور را کنار گذارده و رونق تولید را محقق سازد.
زمان آن فرارسیده که دولت در جایگاه درست قرار بگیرد. اصلاح حکمرانی و تبدیل‌شدن به ایرانی قدرتمند، مستلزم تغییر رویکرد دولت و کاهش مداخله آن در اقتصاد است.
نقش دولت‌ها در اقتصاد، بسترسازی از طریق وضع قوانین و مقررات، نظارت بر حسن اجرای آن‌ها و ایجاد فضای رقابت سالم برای جلب مشارکت آحاد مردم است. واقعیت پذیرفتنی آن است که بخش خصوصی، پای اصلی اقتصاد محسوب می‌شود و با تضعیف این بخش، اقتصاد نمی‌تواند روی پای دیگر بایستد.
تجربه نشان داده است که اصرار چندین ساله دولت‌ها بر قیمت‌گذاری دستوری، اتخاذ سیاست‌ها و بخش‌نامه‌های متناقض بدون مشورت با ذی‌نفعان بخش خصوصی، بیشتر از اینکه گسترش‌دهنده رقابت و رونق در محیط کسب‌وکار باشد، به بزرگ‌ترین مانع تولید و تجارت خارجی تبدیل شده است.
چنین اقداماتی، مصداق دخالت اشتباه دولت در اقتصاد بوده و با هیچ‌یک از راهبردهای توسعه همخوانی ندارد و مادامی‌که بخش خصوصی به‌عنوان یکی از دو بال توسعه کشور به انزوا سوق داده‌ شده و نادیده انگاشته شود، نمی‌توان شاهد تحقق اهداف ترسیم شده در اسناد بالادستی کشور بود.
بنابراین، در شرایطی که دولت سیزدهم به نیمه راه رسیده و به حد کفایت فرصت شناخت ظرفیت‌ها و محدودیت‌های کشور را داشته، انتظار می‌رود با تکیه بر عقلانیت، بیش از گذشته در مسیر گسترش تجارت منطقه‌ای - جهانی و در عین حال کاهش مداخله خویش در تأمین، تولید، توزیع و تجارت گام بردارد. چراکه اقتصاد، بدون تقویت و حمایت از بخش خصوصی از مسیر توسعه خارج می‌شود.

اشتراک گذاری: