اتاق گیلان
واریز ۲ میلیارد دلار بدهی بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی در آرامش بازار ارز موثر است بازديد هيأت رئيسه و اعضای كميسيون توسعه صادرات اتاق بازرگانی گيلان از ظرفيت‌های توليدی صنايع تبديلی زيتون استان جلسه با تجار روسی در زمینه چوب، محصولات چوبی، حمل و نقل و ترانزیت در اتاق بازرگانی گیلان تشکیل شد سماکچی رئیس هیأت مدیره کانون کارفرمایان استان با رئیس اتاق بازرگانی گیلان دیدار کرد ششمين جلسه كميسيون توسعه صادرات غيرنفتی دیدار نماینده جمهوری داغستان به همراه هیأت تجاری با مسئولان اقتصادی استان گیلان پیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی گیلان به مناسبت انتخابات اتاق بازرگانی ایران قاسم رضائیان در دیدار با سفیر ایران در آذربایجان: افزایش میزان حجم تجارت با جمهوری آذربایجان بسیار مهم است رضائیان در دیدار با رئیس پارک علم و فناوری گیلان: استفاده از ظرفیت‌ها مستلزم تلفیق علم و عمل است حضور ریاست اتاق بازرگانی گیلان در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران - جمعه 22 دی ماه ساعت 20:30 دیدار رونی پراستیو یولیانتورو، سفیر جمهوری اندونزی در ایران با نایب رئیس و مشاور اقتصادی اتاق گیلان دیدار تاکایوکی سوزوکی، نماینده سازمان تجارت خارجی ژاپن در ایران با نایب رئیس و مشاور اقتصادی اتاق گیلان جلسه مسئولان اقتصادی استان در منطقه آزاد انزلی در راستای پیگیری‌های سفر اخیر تیم اقتصادی استان به کشور روسیه جلسه شورای اداری شهرستان بندری آستارا با حضور مقامات استانی پیشنهاد تأسیس اتاق بازرگانی مشترک برای هم‌افزایی کاری میان تجار گیلان و تجار مجارستان رضائیان در دیدار با تجار ایرانی و روسی در سرای ایرانیان: باید روند عملیاتی را در پیش بگیریم رضائیان در سرای تجاری ایرانیان: پرواز رشت به آستراخان مجددا راه‌اندازی خواهد شد رضائیان در نشست میز تجاری گیلان و روسیه: اگر در اتاق بازرگانی بتوانیم ارتباط را به‌درستی مدیریت کنیم مطمئنا به نفع هر دو کشور خواهد شد
1402 دوشنبه 14 اسفند

اتاق گیلان

اقتصادی

دیدار رونی پراستیو یولیانتورو، سفیر جمهوری اندونزی در ایران با نایب رئیس و مشاور اقتصادی اتاق گیلان

در دیدار آقای رونی پراستیو یولیانتورو، سفیر جمهوری اندونزی در ایران با هادی تیزهوش تابان، نایب رئیس و نیک‌سیرت مشاور اقتصادی اتاق گیلان، صبح روز دوشنبه 4 دی ماه در محل اتاق تشکیل گردید. در این جلسه تیزهوش تابان، ضمن عرض خوشامدگویی به اعضای هیأت، به معرفی ظرفیت‌های استان گیلان در زمینه‌های کشاورزی، شیلات، مواد غذایی، صنعتی، و حمل و نقل و معرفی کارخانه‌های تولیدی استان گیلان در زمینه آهن و فولاد، صنایع سلولزی و چوب، لوازم خانگی، صنایع شیمیایی، سورتینگ و بسته‌بندی محصولات کشاورزی، شیلات و آبزیان و پرداختند. وی همچنین به کوریدور ریلی شمال – جنوب (نوستراک) اشاره و اظهار داشت که در صورت تکمیل مسیر، زمان و هزینه‌های ترانزیتی حدود یک سوم کاهش خواهند یافت. معرفی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و تسهیلات ویژه منطقه آزاد تجاری و صنعتی بندرانزلی برای توسعه کسب و کار و تجارت نیز از دیگر مسائل مورد بحث در نشست مذکور بود. درحال حاضر، به‌منظور توسعه خطوط کشتیرانی و حمل و نقل دریایی فرصت‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در این منطقه وجود دارد و توسعه حمل و نقل دریامحور و گسترش خطوط کشتیرانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
سپس، آقای رونی پراستیو یولیانتورو ضمن ابراز خرسندی از حضور در استان، گیلان را دارای ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری فی ما بین دانستند. ایشان ادامه دادند که اندونزی در حال تغییر پایتخت خود از جاکارتا به نوسانتارا بوده، بنابراین نیازمندی‌های بسیاری در زمینه آهن و فولاد، مصالح ساختمانی همچون سیمان و سایر صنایع مرتبط با شهرسازی، فناوری اطلاعات، بهداشت، آموزش و ... احساس می‌کند و این فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری در آن منطقه فراهم کرده است. همچنین، وی یکی از اهداف سفر خود را از بازدید شهر رشت توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور اندونزی و ایران عنوان کردند و پیشنهاد دادند دو شهر «بوگور» و «رشت» خواهرخوانده تلقی شوند. یولیانتورو معتقد است که تفاهم‌نامه‌های خواهرخواندگی تنها منجر به توسعه روابط فرهنگی نخواهد شد؛ بلکه زمینه‌های بسیار خوبی را برای بهره‌مندی ساکنین دو منطقه از فرصت‌های اقتصادی موجود فراهم خواهد آورد. وی از اندونزی به عنوان بزرگترین تولیدکننده روغن پالم جهان یاد کردند و اظهار داشتند زمینه‌های بسیار مناسبی برای واردات این محصول به ایران و یا صادرات مجدد آن به سایر کشورهای شمالی وجود دارد.
در پایان تیزهوش تابان به اهمیت اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری و اقتصادی پرداختند؛ چرا که مطالعه میدانی و بازدید از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود می‌تواند باعث اعتمادسازی و علاقمندی به توسعه همکاری آتی گردد. همچنین، لازم است که اولویت‌های صادراتی و وارداتی دو کشور مشخص شوند.
در این سفر آقایان دیماس پراستیو ویبووو، رئیس بخش اقتصادی سفارت و دبیر سوم، و نیکمتور رحمان، دبیر سوم، آقای یولیانتورو را همراهی نمودند.
در پایان، طرفین ابراز امیدواری کردند که دو منطقه بتوانند همکاری‌های اثربخشی با یکدیگر برقرار نمایند.

اشتراک گذاری: