اتاق گیلان
واریز ۲ میلیارد دلار بدهی بابک زنجانی به خزانه بانک مرکزی در آرامش بازار ارز موثر است بازديد هيأت رئيسه و اعضای كميسيون توسعه صادرات اتاق بازرگانی گيلان از ظرفيت‌های توليدی صنايع تبديلی زيتون استان جلسه با تجار روسی در زمینه چوب، محصولات چوبی، حمل و نقل و ترانزیت در اتاق بازرگانی گیلان تشکیل شد سماکچی رئیس هیأت مدیره کانون کارفرمایان استان با رئیس اتاق بازرگانی گیلان دیدار کرد ششمين جلسه كميسيون توسعه صادرات غيرنفتی دیدار نماینده جمهوری داغستان به همراه هیأت تجاری با مسئولان اقتصادی استان گیلان پیام تبریک ریاست اتاق بازرگانی گیلان به مناسبت انتخابات اتاق بازرگانی ایران قاسم رضائیان در دیدار با سفیر ایران در آذربایجان: افزایش میزان حجم تجارت با جمهوری آذربایجان بسیار مهم است رضائیان در دیدار با رئیس پارک علم و فناوری گیلان: استفاده از ظرفیت‌ها مستلزم تلفیق علم و عمل است حضور ریاست اتاق بازرگانی گیلان در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران - جمعه 22 دی ماه ساعت 20:30 دیدار رونی پراستیو یولیانتورو، سفیر جمهوری اندونزی در ایران با نایب رئیس و مشاور اقتصادی اتاق گیلان دیدار تاکایوکی سوزوکی، نماینده سازمان تجارت خارجی ژاپن در ایران با نایب رئیس و مشاور اقتصادی اتاق گیلان جلسه مسئولان اقتصادی استان در منطقه آزاد انزلی در راستای پیگیری‌های سفر اخیر تیم اقتصادی استان به کشور روسیه جلسه شورای اداری شهرستان بندری آستارا با حضور مقامات استانی پیشنهاد تأسیس اتاق بازرگانی مشترک برای هم‌افزایی کاری میان تجار گیلان و تجار مجارستان رضائیان در دیدار با تجار ایرانی و روسی در سرای ایرانیان: باید روند عملیاتی را در پیش بگیریم رضائیان در سرای تجاری ایرانیان: پرواز رشت به آستراخان مجددا راه‌اندازی خواهد شد رضائیان در نشست میز تجاری گیلان و روسیه: اگر در اتاق بازرگانی بتوانیم ارتباط را به‌درستی مدیریت کنیم مطمئنا به نفع هر دو کشور خواهد شد
1402 دوشنبه 14 اسفند

اتاق گیلان

اقتصادی

پیشنهاد تأسیس اتاق بازرگانی مشترک برای هم‌افزایی کاری میان تجار گیلان و تجار مجارستان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی گیلان در نشست مشترک میان قاسم رضائیان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان و هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران- تهران، توسعه اقتصادی، فرهنگی و هم‌افزایی تعاملات و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود مورد گفتگو طرفین قرار گرفت. در این دیدار که صبح روز دوشنبه ۲۷ آذرماه و طبق درخواست سفارت مجارستان و هماهنگی‌های بعمل آمده با وزارت امورخارجه تشکیل شد روبرت نمت، وابسته اقتصادی و بازرگانی سفارت مجارستان نیز حضور داشت. مهندس رضائیان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، خلاصه‌ای از ظرفیت‌های اقتصادی استان را ارائه نمود. وی اظهار داشت: استان گیلان، منطقه‌ای ثروتمند با ظرفیت‌های متنوع است و به‌عنوان مثال، ۹۰ درصد چای ایران در گیلان تولید می‌شود که دارای حجم بالای تولید و مرغوب‌ترین چای ایرانی است. وی با ذکر اینکه بهترین برنج‌های دنیا نیز در گیلان تولید می‌شود گفت: ظرفیت‌های تولیدی خاص دیگری نیز در گیلان موجود است که از لحاظ کیفیت منحصر بفرد شمرده می‌شود مانند فندق، کیوی زیتون و محصولاتی دیگر. رئیس اتاق بازرگانی گیلان با بیان موقعیت جغرافیایی و استراتژیک استان گیلان توضیح داد: استان گیلان از خطوط ترانزیت جاده‌ای، ریلی و دریایی برخوردار است و از این طریق با کشورهای حوزه کاسپین، اوراسیا و اروپا ارتباطات اقتصادی و تجاری بسیار خوبی دارد.
در ادامه جلسه، زولتان وارگا هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران – تهران، ضمن ابراز خرسندی و رضایت از سفر به گیلان اظهار داشت: روابط ایران و مجارستان تاریخچه بسیار کهنی دارد و پیشنیه روابط گیلان و مجارستان به زمان سلطنت شاه اسمعیل صفوى، که لودویک دوم پادشاه مجارستان سفیری به دربار وی فرستاد، بر می‌گردد. زولتان وارگا هاسونیچ، با معرفی ظرفیت‌های کشور مجارستان توضیح داد : ظرفیت‌های متعدد و متنوع در زمینه‌های توسعه فناوری، تولید محصولات لبنی، دامپروری، مدیریت آب، محصولات بهداشتی و دارویی و دندانپزشکی، دانه‌های مرغوب و نیز ترانسفر دانشجو و تبادل ظرفیت‌های علمی از سوی کشور مجارستان به ایران وجود دارد و تا پیش از تحریم‌ها حجم مبادلات تجاری میان ایران و مجارستان بسیار بالا بود؛ اما متأسفانه در پی تحریم‌ها، تجارت دوجانبه این دو کشور به شکل چشمگیر کاهش پیدا کرد. سفیر مجارستان در ایران گفت: با این وجود، همیشه سعی بر این بوده است که روابط دو کشور بهبود یابد و اقتصاد دو منطقه مستعد همکاری‌های بیشتر است.
این مقام مجارستانی با ذکر اینکه شایسته است فرصت‌های همکاری اقتصادی، فرهنگی و سرمایه‌گذاری میان دو کشور شناسایی و معرفی شود افزود: هم اکنون دانشجویان بسیاری در کشور مجارستان از بورسیه تحصیلی استفاده کرده و در حال تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، کشاورزی، تکتولوژی و اقتصادی هستند.
رضائیان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان پیشنهاد کرد تأسیس اتاق بازرگانی مشترکی که ارتباط میان اتاق‌های بازرگانی گیلان مجارستان را تقویت و توسعه دهد تأسیس گردد تا هم‌افزایی تعاملات و بهره‌گیری از تنوع و پتانسیل‌های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی انجام گرفته و ارتباطات اقتصادی و تجاری مستحکمی باحضور تجار دو کشور برقرار کنیم. رضائیان گفت: کشور ایران یک کشور بزرگ، مستقل و آزاد است و تجار و تولیدکنندگان قادرند آزادانه به هر کشوری سفر کرده و تجارت کنند.
جناب زولتان وارگا هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران – تهران در این جلسه تصریح کرد: به‌عنوان نماینده کشور مجارستان تلاش خواهم کرد تا تجار مجارستانی با نگرشی شفاف‌تر و عمیق‌تر بر ظرفیت‌های تجاری موجود در گیلان متمرکز شوند چرا که پتانسیل‌های همکاری متعددی در زمینه کشاورزی، صنعتی، فرهنگی و اقتصادی بین دو منطقه دیده می‌شود. وی اشاره داشت باید تلاش کنیم روند تجارت و کسب و کار بین تجار دو کشور تسهیل شود.

اشتراک گذاری: