اتاق گیلان
هفتمین دوره اعطای گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان استان گیلان همایش تجلیل از فعالان برگزیده کارآفرینی استان گیلان به مناسبت هفته کارآفرینی اولین جلسه کارگروه گل و گیاه اتاق بازرگانی گیلان حضور اعضای کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق گیلان در پاویون اربیل عراق تمرکز بر رونق تولید و مهار تورم، به حل مشکلات کمک می‌کند جلسه کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی جلسه هم‌اندیشی تیم اقتصادی استان گیلان در نمایشگاه اکسپوی کیش نشست تخصصی دیپلماسی اقتصادی منطقه‌ای در حاشیه نمایشگاه کیش‌ اینوکس ۲۰۲۳ نودمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان حضور رئیس اتاق بازرگانی در راهپیمایی یوم الله ۱۳ آبان جلسه شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی استان به ویژه دریای خزر در دیدار ریاست اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی با دکتر جهانگیری دستیار ویژه وزیر امور خارجه تفاهم‌نامه همکاری اتاق بازرگانی با اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان امضا شد دیدار رئیس اتاق بازرگانی با مدیر شعب بانک صادرات استان گیلان رئیس اتاق بازرگانی گیلان: طرح تسهیل روابط ارزی فعالان اقتصادی روس و ایران تهیه شده است رضائیان در گفتگو با دیارمیرزا: گیلان هیچ چیزی کم ندارد تنها در حوزه مدیریت ضعیف عمل شده است. اولین جلسه انجمن زیتون وابسته به اتاق بازرگانی گیلان افتتاح فاز اول موزه نساجی شمال کشور در روستای جهانی قاسم‌آباد با حضور ریاست اتاق بازرگانی گیلان بازدید ریاست اتاق بازرگانی از برخی کارخانه‌های گیلان
1402 جمعه 10 آذر

اتاق گیلان

اقتصادی

تمرکز بر رونق تولید و مهار تورم، به حل مشکلات کمک می‌کند

رئیس اتاق گیلان معتقد است: برای حل چالش‌های حوزه سرمایه‌گذاری، تولید و تجارت، فقط باید لازمه‌های رونق تولید و مهار تورم که برای تصمیم‌سازان و دولتمردان مشخص است، مهیا و اجرا شود.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی گیلان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با توجه به نیازی که کشور به سرمایه‌گذاری جدید دارد، گفت: اگر دولت آنچه برای رونق بخشیدن به تولید و مهار تورم نیاز است را اجرایی کند، مشکلات موجود برطرف می‌شود؛ مهم این است که دولت قصد حل چالش‌ها را داشته باشد، چراکه همه راه‌حل‌ها موجود است.
قاسم رضائیان افزود: همه چالش‌ها و مشکلاتی که امروز در مسیر سرمایه‌گذاران، تولیدکنندگان و تجار قرار دارد، برای تصمیم‌سازان و دولتمردان، مشخص است و راه‌حل هم در اختیارشان قرار دارد، فقط لازم است تا تصمیم بگیرند این مشکلات را برطرف کنند.
او خاطرنشان کرد: امروز همه به این امر واقفند که دولت باید کوچک و چابک شود؛ کشوری که دولت بزرگ و بخش خصوصی کوچک داشته باشد، اقتصاد در آن معنادار نیست. از طرف دیگر خط مشی اصلی در اقتصاد گذاشته شد و همه قوای کشور باید در راستای رونق تولید و مهار تورم برنامه‌ریزی و عمل کنند؛ متأسفانه به این راهبری‌ها توجه نمی‌شود و برای همین نمی‌توانیم اقتصاد کشور را نجات دهیم.

رئیس اتاق گیلان از ناهماهنگی سیستم دولتی با برنامه‌های توسعه‌ای کشور سخن گفت و تأکید کرد: اینکه برنامه‌های توسعه تدوین می‌شوند؛ اما به مرحله اجرا نمی‌رسند، موضوع عجیبی است. اینکه به دلیل شرایط حاکم، شاهد فرار مغزها هستیم، آزاردهنده است و اینکه در کنار مهاجرت نخبگان کشور، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران ایرانی هم در حال ترک کردن کشورشان هستند، نگران‌کننده است؛ رفتن این افراد یعنی بیکاری. حال سئوال اینجاست چرا در چنین وضعیتی که تحریم‌ها بر کشور حاکم شده و باید به فکر راه‌های جدید برای به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد باشیم، موانع متعدد در مسیر این چرخ می‌گذاریم؟
این فعال اقتصادی ادامه داد: در نمایشگاهی که عنوان سرمایه‌گذاری دارد، عمدتاً شاهد حضور بانک‌ها هستیم؛ غافل از اینکه هر چه ساختمان بانک‌ها بالا برود، دیوار تولید کوتاه می‌شود.
او درباره صدور بخش‌نامه‌های متعدد و متناقض، گفت: فعالان اقتصادی کشور با معضلی به نام صدور بخش‌نامه‌ای خلق‌الساعه، متناقض و متعدد مواجه هستند. این روند باید متوقف شود و بعد از این، کارگروهی با حضور دستگاه‌های اجرایی مرتبط تشکیل شود و به بازبینی این بخش‌نامه‌ها بپردازد؛ تناقض‌ها را شناسایی کرده، آن‌ها را ساماندهی و به‌روز کند. وجود این همه بخش‌نامه و دستورالعمل، سردرگمی عجیبی را هم برای متولیان و هم برای فعالان اقتصادی به دنبال دارد. 

رضائیان از سیاسی شدن اقتصاد انتقاد کرد و افزود: متأسفانه این رویکرد در همه دوره‌ها بوده و فقط محدود به امروز نمی‌شود. این درحالی است که باید از اقتصاد به عنوان ابزاری برای مقابله با تنش‌ها و جریان‌های آسیب‌زای سیاسی استفاده کرد. در این راستا برقراری ارتباط با سایر کشورها بسیار مهم است و باید برای آن فکری کنیم.
رئیس اتاق گیلان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع رفع تعهد ارزی و مشکلاتی که برای صادرات غیرنفتی کشور به وجود آمده اشاره و تصریح کرد: راهی که دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات پیش پای صادرکنندگان قرار داده، موجب شده تا صادرکننده واقعی کنار برود و زمینه برای استفاده از کارت‌های اجاره‌ای مهیا شود.
او همچنین با اشاره به مشخص بودن تبعات سیاست‌های ارزی برای همه، گفت: متأسفانه با این سیاست‌ها به پول ملی خود توهین می‌کنیم و ارزش آن را پایین می‌آوریم. چند نرخی بودن ارز چه معنی دارد؟ آثار و تبعات سیاست‌های جاری برای همه مشخص است؛ اما چرا ادامه پیدا می‌کند؟ چرا زمینه را برای رانت‌خواری مهیا می‌کنیم؟ اگر زیرساخت‌ها را ایجاد کرده و برای حفظ واحدهای فعال اقتصادی تلاش کنیم، سرمایه‌گذاری جدید هم اتفاق می‌افتد. مشکلات امروز قابل حل و همه راه‌حل‌ها وجود دارد.

اشتراک گذاری: