اتاق گیلان
هفتمین دوره اعطای گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان استان گیلان همایش تجلیل از فعالان برگزیده کارآفرینی استان گیلان به مناسبت هفته کارآفرینی اولین جلسه کارگروه گل و گیاه اتاق بازرگانی گیلان حضور اعضای کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق گیلان در پاویون اربیل عراق تمرکز بر رونق تولید و مهار تورم، به حل مشکلات کمک می‌کند جلسه کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی جلسه هم‌اندیشی تیم اقتصادی استان گیلان در نمایشگاه اکسپوی کیش نشست تخصصی دیپلماسی اقتصادی منطقه‌ای در حاشیه نمایشگاه کیش‌ اینوکس ۲۰۲۳ نودمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان حضور رئیس اتاق بازرگانی در راهپیمایی یوم الله ۱۳ آبان جلسه شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی استان به ویژه دریای خزر در دیدار ریاست اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی با دکتر جهانگیری دستیار ویژه وزیر امور خارجه تفاهم‌نامه همکاری اتاق بازرگانی با اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان امضا شد دیدار رئیس اتاق بازرگانی با مدیر شعب بانک صادرات استان گیلان رئیس اتاق بازرگانی گیلان: طرح تسهیل روابط ارزی فعالان اقتصادی روس و ایران تهیه شده است رضائیان در گفتگو با دیارمیرزا: گیلان هیچ چیزی کم ندارد تنها در حوزه مدیریت ضعیف عمل شده است. اولین جلسه انجمن زیتون وابسته به اتاق بازرگانی گیلان افتتاح فاز اول موزه نساجی شمال کشور در روستای جهانی قاسم‌آباد با حضور ریاست اتاق بازرگانی گیلان بازدید ریاست اتاق بازرگانی از برخی کارخانه‌های گیلان
1402 شنبه 11 آذر

اتاق گیلان

اقتصادی

نودمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی گیلان، نودمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گیلان به ریاست آقای دکتر عباسی استاندار محترم گیلان و به دبیری آقای رضائیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان، با بررسی دو دستور جلسه در خصوص مشکلات و موانع ناشی از فرآیند تخصیص ارز به واحدهای تولیدی و همچنین بررسی طرح پیشنهادی اتاق بازرگانی گیلان در خصوص مالیات بر ارزش افزوده در محل سالن غدیر استانداری گیلان مورخ ۱۴۰۲/۸/۱۳ روز شنبه رأس ساعت ۱۴ برگزار گردید. در این جلسه استاندار گیلان گفت: هدف و اصل برگزاری این کارگروه‌ها برداشتن موانع، تسهیل مبادلات مرزی، کمک به فعالان اقتصادی، افزایش صادرات و دلگرمی صادرکنندگان است. عباسی افزود: ظرفیت‌های صادراتی استان باید شکوفا شود. وی تصریح کرد: چشم‌انداز خود را در صادرات هم از لحاظ حجمی و هم ارزی باید افزایش و رشد دهیم. استاندار گیلان در ادامه عنوان کرد: در ترانزیت محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی و صادراتشان باید راه را هموار کنیم. وی افزود: در شرایط موجود با استفاده از ابزار جدید و امکانات بهینه باید راحت‌ترین، مقرون به صرفه‌ترین و ارزان‌ترین راه را برای صادرات پیدا کنیم. عباسی از افتتاح خط ریلی رشت به کاسپین در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: باید افق ۱۴۰۴ را در ارزآوری مشخص کنیم. وی افزود: تراز صادرات و مسائل ارزی باید در استان مشخص شود تا واحد ارزی در گیلان استقرار یابد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان نیز در این کارگروه اظهار داشت: بررسی مشکلات و موانع تخصیص ارز برای واحدهای تولیدی از اولویت‌های ما برای تسهیل صادرات در استان به‌شمار می‌آید.
رضائیان افزود: با سرعت بخشیدن به روند حل مشکلات پایانه مرزی آستارا می‌توانیم سهم گیلان از بازار روسیه را افزایش دهیم. وی همچنین گفت: باید هر سال صادرات استان را افزایش دهیم چرا که عمده محصولات استان ما کشاورزی و قابل صادرات است. رئیس اتاق بازرگانی گیلان افزود: سالانه از کشور ۴۰۰ هزار تن کیوی صادر می‌شود که سهم استان از این صادرات ۲۰۰ هزار تن است. وی در ادامه تصریح کرد: در بهار صادرات و در شرایط خوب صادرات باید خروجی از گمرک آستارا بیشتر شود اما متأسفانه ما هنور بحث برگشت محصولات کشاورزی را نتوانستیم حل کنیم. رضائیان افزود: باید مدت ارسال کالا از ۱۲ روز کاهش یابد. وی در خاتمه خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات مهم صادرکنندگان چند نرخه بودن ارز و مالیات بر ارزش افزوده است که باید دولت بر آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در این کارگروه گفت: مسیر اصلی صادرات ایران به روسیه از طریق آذربایجان است و چون کشتی‌های مجهز حمل ونقل دریایی مناسب زیادی نداریم متأسفانه حمل ونقل ارزان در صادرات صورت نمی‌گیرد. پورحیدری افزود: مهمترین چالش صادرات به روسیه نبود زیرساخت‌های حمل و نقل در استان است.
وی همچنین گفت: سهم ایران از صادرات به روسیه کمتر از ۰/۴ درصد است در حالیکه کشورهای غیر هم مرز سهم بیشتری از صادرات به روسیه دارند. مدیرکل صمت گیلان افزود: در روسیه ۹۵ درصد کالاها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود و صادرکنندگان ما به تنهایی نمی‌توانند به بخش فروش این فروشگاه‌ها ورود کنند و باید حمایت شوند. وی در ادامه عنوان کرد: برای صادرات مستقیم به روسیه صادرکنندگان ما ۲۸ درصد مالیات پرداخت می‌کنند. پورحیدری افزود: مدت انتظار ثبت سفارش واحدهای تولیدی، برای تخصیص ارز در بانک مرکزی باید کاهش یابد.
مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای گیلان نیز در این کارگروه گفت: تملک ۹ هکتار از زمین پایانه مرزی جدید آستارا انجام و تاکنون ۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال برای تملک اراضی هزینه شده است. نیک فهم افزود: در ۷ ماهه سال جاری گیلان در صادرات ۱۷ درصد و در واردات کالا ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته‌ایم. وی در خاتمه خاطر نشان کرد: در بخش ترانزیت نیز ، افزایش ۱۲۸ درصدی در ترانزیت ورودی و خروجی در آستارا را شاهد بودیم.

اشتراک گذاری: