کارگروه مشترک کشاورزی استان‌های شمالی در شهرستان فومن برگزار شد

سفیر ایران در ارمنستان ظهر امروز در جلسه کارگروه کشاورزی مشترک استان‌های شمالی کشور در هتل فومن این شهرستان، استان‌ها را دارای ظرفیت‌های زیادی در حوزه توسعه تجارت دانست.

سید کاظم سجادی با اشاره به ظرفیت‌ استان‌ها اظهار کرد: به موضوع اقتصادی باید توجه بیشتری صورت گیرد و سفارت ایران در ارمنستان در خدمت بخش‌های اقتصادی است.

وی برقراری ارتباط تجاری استان‌های شمالی حاضر در جلسه مذکور با ارمنستان را مهم دانست و افزود: با وجود اینکه ارمنستان روابط زیادی با ترکیه ندارد اما دارای بیشترین سهم مراودات تجاری است.

سفیر ایران در ارمنستان با بیان اینکه برای توسعه روابط تجاری باید بروکراسی کمتر شود، گفت: بهترین فرصت را در ارتباط با گردشگری داریم و اکنون 7 میلیون نفر ارامنه خارج از کشور هستند که می‌توانند ظرفیت خوبی در این زمینه ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه در محرم سال جاری مراسم عزاداری حسینی در مسجد ایروان برای نخستین بار پس از 20 سال برگزار شد، خاطرنشان کرد: این مراسم مورد استقبال بسیار ارامنه قرار گرفت.

سجادی ایجاد بانک اطلاعاتی را نیاز ارمنستان دانست و یادآور شد: کارگروه و دبیرخانه استان‌های شمالی کشور در گیلان ایجاد شود تا ارتباط بهتر و بیشتری با استان‌ها برقرار و مشکلات را برطرف کنیم.

وی به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ارمنستان در ایران طی یک ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه 100 شرکت حضور پیدا کردند که مورد استقبال ایرانی‌ها قرار گرفت.

سفیر ایران در ارمنستان با تصریح بر اینکه این سفارتخانه در بخش اقتصادی و بازرگانی فعال است، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های خوب گیلان، اگر گردشگری سلامت در این استان مورد توجه قرار گیرد می‌تواند ارزآوری خوبی برای گیلان و کشور داشته باشد.

به گزارش فارس، در جلسه کار گروه مذکور مشکلات پیش روی صنعت برنج، زیتون، پرورش دام، ابریشم، کیوی و آبزیان، قارچ، بحران آب و هم‌اندیشی درباره برگزاری نمایشگاه در کشورهای حوزه دریای خزر مورد بررسی قرار گرفت.