افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه

سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه عصر روز سه شنبه در خیابان کراسنایا  نابرژنایا در آستراخان روسیه با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه ،الکساندر ژیلکین استاندار آستراخان، غلام حسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران و اسداله عسگر اولادی رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه  و جمعی از روسای اتاق های بازرگانی کشور و تعدادی از مدیران اقتصادی گیلان رسما مورد بهر برداری قرار گرفت. این سرا در طی دو سال اخیر با نظارت اتاق ایران و پیگیری و تلاش رییس اتاق گیلان احداث شد برای 14 دفتر نمایندگی از 14 اتاق کشور و دفتری برای فعالیت منطقه آزاد انزلی پیش بینی شده است.تیم اقتصادی ایران به سرپرستی اسداله عسگر اولادی از یکم آبان تا ششم آبان عازم روسیه شده اند و در دوم آبان با شرکت در جلسه عمومی شانزدهمین اجلاس شورای بین المللی همکاری های تجاری اتاق های بازرگانی و صنعت کشورهای منطقه دریای خزر ( خزرتجاری ) و ضمن دیدار با استاندار آستراخان و بازدید از دانشگاه این شهر اولین سرای تجاری را در آستراخان روسیه افتتاح کردند.

 

 

 در این مراسم سفیر ایران در روسیه با اشاره به اینکه بهترین لحظات زندگی من در روسیه احداث سرای تجاری ایرانیان در آستراخان است چون این روابط ریشه در قرن شانزدهم دارد گفت :

تاریخ بین ایران و روسیه یک تاریخ غنی و دارای مراودات اقتصادی مشترک و برجسته بوده است.

 

 روابط ایران و روسیه ریشه ای و عمیق است.

مهدی سنایی افتتاح سرای تجاری در آستراخان را احیای  همان نقش تاریخی حضور ایرانیان در آستراخان را تشبیه کرد و افزود :

در سال 1907 در کرملین آستراخان  از گیلان 900 تاجر فعالیت می کردند ،یعنی 900  غرفه در کرملین آستراخان برای ایرانیان بود .این مقام ارشد دیپلمات در سفارت روسیه احیای تاریخ را احترام به گذشتگان دانست و از سویی این پروژه را در راستای اهداف استراتژیک دو کشور ارزیابی کرد و خاطر نشان کرد :

احیای کریدور شمال – جنوب تاکید دکتر روحانی رییس جمهور است و سفر روزهای آتی اقای پوتین به ایران ، یکی از موضوعاتی که مطرح می شود همین مسئله می باشد.

سفیر ایران در مسکو به تقویت روابط بین ایران و روسیه پرداخت  و از این روابط به عنوان پیشرفت در همه امور دو کشور یاد کرد و اضافه کرد :

ثبت سفارش ساخت کشتی از ایران که در سال 2018 برای تحویل به ایران به آب انداخته خواهد شد تصریح کرد :

امیدوارم این سرا که با روحیه تلاش گرانه و همت آقای تیز هوش که اگر نبود چنین پروژه ای هم به ثمر نمی نشست  ،بتواند در حجم مبادلات اقتصادی ،تجاری و حتی فرهنگی دو کشور موثر باشد.

 

 

سرای تجاری موفقیت خود را کسب می کند

استاندار آستراخان با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه سرای تجاری موفقیت خود را کسب می کند گفت :آس

تراخان از سرمایه گذاری خارجی حمایت می کند و دولت روسیه در این رابطه تسهیلاتی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

 الکساندر ژیلیکین با اشاره به اینکه آستراخان می تواند از ظرفیت های ایران در بخش مواد غذایی ،مصالح ساختمانی ،شیشه و...و نیز از  استان های شمالی از جمله گیلان در زمینه محصولات کشاورزی ،باغی ،ماهیان و قابلیت های دیگر موجد در این استان استفاده کند ادامه داد: نسل آینده ما می باید تلاش کند تا هیچ گاه چنین دری بسته نشود و این سرا برای آستراخان یک پایگاه مهم اقتصادی است.

 

 

سرای تجاری شوق جدیدی در تجارت با روسیه ایجاد کرد

 رییس اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی ایران از سرای تجاری در این استان به عنوان یک تفکر جدید در راستای توسعه فعالیت های اقتصادی میان ایران و روسیه نام برد و گفت : سرای تجاری شوق جدیدی در تجارت با روسیه ایجاد کرده است.

غلامحسین شافعی سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه را حرکت جدیدی در مسیر فعلی تجارت فی مابین دو کشور ارزیابی کرد و افزود :

نشانه هایی را که از افق های روشن در پیش رو داریم ارتباط اقتصادی ایران با روسیه در موازات سایر روابط بین این دو کشور در حال توسعه است.

 

رییس اتاق ایران ضمن قدردانی از زحمات رییس اتاق گیلان در آماده سازی این سرا که با معماری زیبا  با الهام گرفتن از معماری روسیه و ایران احداث شده است یاد آور شد :این سرا نه تنها در ارتباط دو جانبه ی ایران و آستراخان نقش اقتصادی خود را ایفاء نماید بلکه بتواند مرکزی برای فعالیت کلیه کشورهای حوزه ی کاسپین باشد.

به گفته رییس اتاق ایران کشورهای حوزه ی خزر می باید 70 درصد نیاز خود را مرتفع کرده اما آمار ها حاکی از 12 تا 14 درصد است.

وی افزود : در این دیدار بخش خصوصی آماده است و می باید به صورت جهشی این روابط را متحول کنیم.

 

 

ایران و روسیه شرکای اقصادی چند صد ساله هستند

رییس اتاق مشترک ایران و روسیه که با بیش از 6 دهه تجارت و صادرات او را شناسنامه تاریخ  معاصر صادرات ایران می نامند  از ایران و روسیه به عنوان شرکای اقتصادی چند صد ساله نام برد و گفت :حجم تجارت ایران با روسیه 2 میلیارد دلار در سال است که در برنامه ششم توسعه دیده شده است تا این حجم از روابط اقتصادی به 5 میلیرد دلار افزایش یابد.

اسداله عسگر اولادی روابط ایران و روسیه را در همه بخش های مختلف اعم از سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی قابل اهمیت دانست و اضافه کرد :در 25 سالی که ریاست کمسیون مشترک ایران و روسیه را عهده دار هستم هیچ گاه این روابط تنزل نیافت.

وی با تبریک از سالگرد 300 سالگی راه اندازی استانداری آستراخان روسیه گفت :سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه می باید مرکزی برای تبادل اطلاعات و گفتگوی اتاق های شهرستانی باشد.

 

 

بستر تجارت با روسیه در منطقه آزاد انزلی فراهم است

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی هم در جریان افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه از منطقه آزاد انزلی به عنوان یکی از بسترهای مهم اقتصادی در فعالیت با روسیه نام برد و گفت :

زیرساخت های تجارت با روسیه فراهم است.

رضا مسرور  به حجم تجارت 2 میلیارد دلاری تجارت ایران با روسیه پرداخت و با اشاره به اینکه این حجم از تجارت می باید بین دو کشور تا 10 میلیارد دلار افزایش یابد افزود :

پایانه ، بندر آماده شدن خط ریلی به طول 16 کلیومتر تا پایان سال جاری بخش از زیرساخت های مناسب آماده تجارت با روسیه است.

 

 

سرای تجاری قدم در جهت توسعه روابط ایران و روسیه

رییس اتاق بازرگانی گیلان پیش از این ضمن قدر دانی از حضور  حمایت سفیر ایران در روسیه ،مقامات عالی اتاق ایران و استاندار آستراخان از سرای تجاری به عنوان قدم در جهت شناسایی بازار روسیه برای تجار ،بازرگانان و تولید کنندگان ایرانی نام برد و با اشاره به اینکه روسیه یکی از مهمترین هدف های صادراتی است که در طی سال های اخیر بجای بهره گیری از این بازار آن را در اختیار دیگران قرار دادیم گفت :سرای تجاری پایگاهی برای 14 اتاق ایران  و نیز فعالیت منطقه آزاد انزلی این ظرفیت و با بسترهایی که برای فعالان اقتصادی فراهم است در جهت رشد و توسعه استفاده کرد.

هادی تیز هوش تابان افزود : اتاق گیلان برای احداث این سرا و تحویل آن به اتاق ایران بی وقفه تلاش کرد و برای ساخت آن استاندار آستراخان ، سفیر تهران در روسیه و افراد دیگر کمک کردن.

نایب  رییس اتاق مشترک ایران و روسیه شرایط پیش رو در اقتصاد کشور در تجارت با روسیه را مثبت ارزیابی کرد و یاد آور شد: گیلان هم دارای قابلیت های فراوان تجارت با روسیه است وروسیه با صادرات چوب ، آهن آلومینیوم  و ورق های فولادی و گیلان با صادرات محصولات کشاورزی ،باغی ،مصالح ساختمانی و غیره نقش پررنگی در این روابط دارد.