سفیر روسیه در ایران: گیلان پیش آهنگ روابط با روسیه

سفیر روسیه در ایران در سفر یک روزه به گیلان که به منظور توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی صورت گرفت ضمن دیدار با استاندار گیلان و نشست با رییس اتاق بازرگانی در گفتگوی اختصاصی با گیلان امروز به سوالات خبرنگار ما در حوزه سطح روابط اقتصادی ایران و روسیه و گیلان و روسیه پاسخ داد.

 در زیر گفتگوی اختصاصی خبرنگار ما با لوان جاگاریان را میخوانید. شایان ذکر است میزبان سفیرروسیه در ایران در این سفراتاق بازرگانی گیلان بود.

-سطح روابط اقتصادی و سیاسی ایران وروسیه را چگونه ارزیابی میکنید؟

البته در ابتدا عرض کنم که خیلی خوشحال هستم به گیلان سفر کردم چون گیلان یکی از استا نهای مورد علاقه من است. در پاسخ به

سوال شما سطح همکاری دوجانبه بین ایران و روسیه نشان دهنده سطح بالای روابط است. نتایج سفرهای آقای پوتین و دیدار ایشان با

مقام معظم رهبری و از سویی طیف وسیعی از روابط موجود یک یا چندجانبه بین مقامات درراستای تحرکات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار راض یکننده و روزب هروز در حال گسترش است. بنابراین بسیار خوشحال هستم که قبل از سفر آقای روحانی قبل از سال میلادی به مسکو و سفر آقای پوتین به ایران اکثر مشکلات در این سفر مرتفع شده و سه پروژه مهم در زمینه نیروگاهی وارد اقدامات عملیاتی شد.

- شما شناخت خوبی از گیلان دارید ارزیابی شما از سطح روابط اقتصادی که گیلان با روسیه آغاز کرده است چگونه است؟

ظرف چند روز آینده هیاتی از استان ساراتف روسیه به گیلان سفر م یکنند و البته گیلان روابطی را آغاز نکرده بلکه گیلان در حال ادامه روابط قبلی خود است چون گیلان بیش از دو دهه روابط خیلی خوبی با استا نهای روسیه از جمله آستراخان دارد، ثمره روابط خوب گیلان با روسیه ایجاد سرای تجاری در آستراخان است. در این زمینه آقای تیزهوش و همکاران ایشان با جدیت تلاش کردند که واقعا ازتلا شها و جدیت ایشان در راستای توسعه روابط قدردانی میکنم. لذا با توجه به اراد هی جد یای که در این زمینه وجود دارد و در حال تحقق نتایج عملی است میباید سایر استا نها هم از اتاق بازرگانی گیلان پیروی کنند.

- بنابراین شما نگاه مثبتی به عملکرد اتاق گیلان دارید در مقایسه با سایر اتاقها این عملکرد را چگونه می بینید؟

اتاق گیلان پیش آهنگ روابط با روسیه است و به عنوان یک الگو خدمت میکند. اتاق بازرگانی گیلان یک نمونه در کشور است چون یک مجموعه فعال و پویا از نظر ماست. گیلان با شناخت و ورود درست به آستراخان روسیه توانست روابط دیرین های را ایجاد کند و در حال حاضر ما تمایل داریم اتاق با استا نهای دیگر ما هم روابط خود را گسترش دهد اگرچه تاکنون به ساراتف هم ورود کرده  ولی ما تمایل داریم به استان یکی اناتری بورک و رایازان هم ورود کند.

- منطقه آزاد انزلی یک ظرفیت خوب برای تجار روسی است ه ماکنون با توجه به روابط بین تجار ایرانی، روسی، سوری و عراقی آیا میتوان از این ظرفیت استفاده خوبی در جهت توسعه روابط اقتصادی انجام داد؟

البته بین همین کشورهایی که گفتید از جمله ترکیه ما همکاری خوبی را در جهت مبارزه با تروریسم آغاز کردیم. بنابراین برای احیاء اقتصاد کشورهای عراق و سوریه که جمهوری اسلامی ایران دراین میان نقش کلیدی دارد اقداماتی را از طریق کشور روسیه و پتانسیل هایی که در این کشور وجود دارد انجام دادیم و منطقه آزاد انزلی و استا نهای غربی ایران و عراق تشویق میشوند که به

روسیه ورود کنند و منطقه آزاد انزلی یک پتانسیل خوب برای توسعه این روابط است.

- یکی از خواسته های ایرانیان برداشتن روادید است البته تلا شها و وعده هایی در اینباره داده شد. سرانجام لغو روادید چه شده است؟

در حاشیه سفر پیش از نوروز آقای روحانی به روسیه تفاهمنامه هایی بین طرفین ردوبدل شد که یکی از این تفاه منامه ها در زمینه لغو روادید گردشگران بوده است که تاکنون ما منتظر طرف ایرانی هستیم تا آمادگی کتبی خود را اعلام و پس از اعلام رسمی و کتبی طرف ایرانی روادید روسیه برای ایران برداشته میشود.

- شما بین دو کشور چه پتانسیل هایی در حوزه اقتصادی میبینید؟

هرکدام در زمینه های مختلف از جمله ایران در زمینه مواد غذایی، کشاورزی، مصالح ساختمانی و ... دارای پتانسیل است و روسیه هم در زمینه ماشین آلات، تکنولوژی و... دارای پتانسیل و ظرفیت بسیار خوبی است هر دو میتوانند با توجه به ظرفیت های خیلی خوبی که دارند شرکای بسیار خوبی برای یکدیگر باشند.

 

سعید سیمیاری