درباره اتاق گیلان

اتاق کیلان
 
 
هیات رییسه:
- رئیس: هادي تيزهوش تابان
- نايب رئيس اول: حجت نقاشزادگان 
- نايب رئيس دوم: سامان نظری
- خزانه دار: علیرضا صنعت کار
- منشي : علیرضا آقازاده
 • تاریخچه:

  مطابق دستور فلاحت و تجارت و فوايد عامه وقت و بنا به پيشنهاد تجار رشت و به موجب مواد ١ و ٢ نظام نامه اتاق هاي تجارت مصوبه هياًت وزيران ، در سال ١٣٠٤ اتاق تجارت رشت با ١٦ نفر عضو تکشيل شد.
  حوزه عملياتي اتاق، استان گيلان بوده ، اولين جلسه آن به رياست آقاي حاج علي آقاي گيلاني در تجارتخانه ايشان تشکيل گرديد.
  براساس همين نظامنامه در تاريخ ٢٥ تير ماه ١٣٠٨ اتاق تجارت رشت همزمان با اتاق هاي تبريز،مراغه،مهد،قزوين،ساري تشکيل و رسميت يافت.اولين جلسه اتاق تجارت در نهم مرداد ماه ١٣٠٨ در منزل آقاي احمد سيگارودي و با حضور (افشار) حکمران گيلان تشکيل شد.در آن زمان مسايل اتاق در روزنامه اي به نام روزنامه عصر جديد از انتشارات اتاق تهران منتشر ميشد.
  دوسال بعد انحلال کليه اتاق ها پيش آمد تا اينکه مجلس شوراي وقت قانون تاسيس اتاق هاي بازرگاني را تصويب کرد و در سال ١٣١٠ انتخابات اتاق رشت با حضور حکمران وقت گيلان (افشار) در محل فرمانداري رشت تشکيل شد.
  در آن زمان دو اتاق يکي به نام بازرگاني و ديگري به نام اتاق صنايع و معادن وجود داشت که در سال ١٣٤٩ اين دو اتاق با هم ادغام گرديد و به نام اتاق بازرگاني و صنايع و معادن نام گذاري شد.
  فعاليت اتاق تا پيروزي انقلاب اسلامي ابتدا با انتخابات هر دو سال يکبار و بعد هر چهار سال يکبار انجام ميگرفت و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي با استناد تلگراف اتاق مرکزي ايران از طرف استانداري گيلان سه نفر به عنوان سرپرست اتاق رشت و به نام هياًت رپيسه موقت انتخاب و اداره امور اتاق را بعهده گرفتند که اين روال تا سال ١٣٦٢ ادامه داشت و در سال ١٣٦٢ اولين انتخابات اتاق رشت بعد از پيروزي انقلاب اسلامي انجام گرفت که طي آن نفر عضو انتخابي و چهار نفر انتصابي به عنوان هياًت نمايندگان برگزيده شدند.
  تاکنون در اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی گیلان،9دوره انتخابات با مشارکت فعالین اقتصادی استان برگزار گردیده است که تاریخ آخرین دوره برگزاری آن 1397/12/11 می یاشد.

 • اهداف و برنامه‌ها                                   

 

      اتــاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزی گیلان به منظور فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه اقتصادی کشور دردامنه فعاليت‌هاي اتاق اعم از صدور كارت عضويت و بازرگاني، صدور گواهي مبداء، تامين نيازمندي هاي قانوني بنگاههاي اقتصادي و حل مشكلات در قالب كميسيون ها و دبیرخانه شورای مرکزی دولت وبخش خصوصی ، هیأت های حل اختلاف مالیاتی و تأمین اجتماعی و مرکز داوری و آموزش اعضا وپرسنل در سطوح مختلف در قالب برگزاری دوره های آموزشی، سمینارها، کارگاه ها و همایش ها وکمک به فرایندصادرات به عنوان یکی از قدیمی‌ های اتاقهای بازرگانی ایران، در راستای رسالت تاریخی، ملی و بین‌‌المللی خود همسو با برنامه‌ اتاق‌های بازرگانی جهان، استیفای حقوق قانونی فعالان اقتصادی و چالاک نمودن نقش پارلمان بخش خصوصی در فرآیند تصمیم سازی‌های ملی و منطقه‌ای را ماموریت اصلی خود می‌داند. این ماموریت خطیر نیازمند ساماندهی سازنده، همراه با کیفیتی ممتاز است. لذا خط‌مشی کیفیت اتاق در راستای ارتقاي جايگاه اتــاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزی گیلان در سطح ملي وجهاني برای تحقق اهداف کلان ترسیم وخدمات خود را بر اساس استانداردمديريت کيفيتISO 9001:2015  با بکارگیری آخرین استانداردها ودانش فنی ومدیریتی به روز، ارایه می‌نماید و بهبود مستمر اثر بخشي سيستم‌های مديريتی وکاهش ریسک‌ها و استفاده بهینه از فرصت‌ها همچنين تأمين رضايت مشتريان را از مهمترين اهداف خود مي‌داند.

این اتاق به منظور کسب مزیت رقابتی و دسترسی به چشم انداز خود اهداف ذیل را سرلوحه امور خود قرار داده است:

 • پرورش و بهکارگیری منابع انسانی مجرب و کارآزموده با ایجاد سازمان دانش محور پیشرونده و یادگیرنده و افزایش انگیزه اعضاء برای مشارکت و مسئولیت پذیری اجتماعی
 • بهبود فرایندها در راستای ارتقای سطح کیفی اجرای پروژه‌های اتاق
 • افزایش رضایت مندی مشتریان وگروههای ذینفع و ترویج فرهنگ مشتری مداری در تمام سطوح سازمانی اتاق
 • کاهش ریسک‌ها و استفاده بهینه از فرصت‌ها
 • مشارکت با سازمانهای صاحب تکنولوژی برای انتقال دانش و خلق ارزش افزوده
 • ارتقاء کیفیت نظرات مشورتی در مورد مسایل اقتصادی کشور جهت ارائه به قوای سه‌گانه و فعالان اقتصادی
 • کوشش در جهت شناسایی بازار کالای صادراتی و کمک به توسعه حضور اعضاء در نمایشگاه داخلی و خارجی
 • ارتقاء سطح علمی منابع انسانی در راستای افزایش اثربخشی و بهبود کیفیت ارائه خدمات به اعضاء
 • توان‌افزائی کمیسیون‌ها و تشکلهای اقتصادی از طریق تبادل افکار و عقاید اعضای تشکل‌های مختلف بازرگانی، صنعتی، معدنی و کشاورزی
 • تلاش در جهت حل و فصل دعاوی فعالان اقتصادی از طریق مرکز داوری اتاق

اتــاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزی گیلان در راستاي تحقق اهداف فوق نسبت به استقرار، استمرار و بازنگري سيستم مدیریت کیفیت خود را متعهد دانسته و از کليه همکاران انتظار دارد که با همکاري، همدلي و همفکري صميمانه و مجدّانه در اين راستا حرکت نمايند .